همه چیز در مورد UTXO

utixo بیت کوین

در این مطلب چه می خوانیم:

UTXO به خروجی تراکنشی گفته می شود که می تواند به عنوان یک ورودی در تراکنش بعدی مورد استفاده قرار بگیرد.برای اینکه با این مفهوم بیشتر بتوان آشنا شد ، یک مثال را بررسی می کنیم.

به عنوان مثال فرض می کنیم یک شخص به نام آقای X ،در کیف پول خود دارای 0.45 بیت کوین می باشد. این میزان از واحد بیت کوین نیست، و در واقع ترکیبی از چند UTXO است، که در اینجا می توان گفت یک UTXO به ارزش به طور مثال 0.4 بیت کوین و یک UTXO دیگر به ارزش 0.05 بیت کوین می باشد.

حال فرض کنید که آقای X قصد دارد 0.3 بیت کوین برای آقای Y واریز کند، تنها گذینه آقای X این است که 0.4 بیت کوین خود را قسمت کند و 0.1 بیت کوین برای خود نگه دارد. در اینجا آقای X به شبکه فرمان می دهد که 0.4 بیت کوین T در واقع UTXO به عنوان ورودی دریافت کند و آن را تقسیم کند، 0.3 را به آدرس آقای Y واریز کند و 01 بیت کوین را به آدرس خودش برگرداند. در اینجا این 0.4 بیت کوین یک Spend output حساب می شود و دو بار قادر نخواهد بود در شبکه مورد استفاده قرار بگیرد. در عین حال 2 عدد UTXO جدید یعنی یک 0.3 و یک 0.1 بیت کوین ایجاد شده است.

فقط باید به این موضوع توجه داشت که اگر به طور مثال آقای X قصد داشت 0.42 بیت کوین واریز کند، مجبور خواهد شد دو UTXO خود یعنی 0.4 و 0.05 بیت کوین را با هم به کار گیرد.

در واقع می توان UTXO را  در جهان واقی به پول نقد تشبیه کرد. زمانی که یک شخص مثلا بخواهد یک کالا به قیمت 6 هزار تومان خریداری کند ، یک اسکناس 10 هزار تومانی به به فروشنده می دهد، و بعد 4 هزار تومان باقی مانده را پس می گیردکه در بلاک چین بیت کوین به طور مثال این 4 هزار تومان خرد شده یک UTXO محسوب می شود  و می توان از آن در تراکنش های بعدی استفاده کرد.

به طور کلی UTXO به عنوان یک مکانیزم برای پیگیری این است که کوین ها در هر زمان در کدام آدرس قرار دارند. باید به این نکته توجه داشت که می توان قسمتی از UTXO را خرج کرد و به جای آن باید از قدیمی تر ها، UTXO ایجاد کرد و بعد خرج شوند.

زمانی که ما دارای بیت کوین هستیم از نقطه نظر شبکه ما تعدادی از UTXO هارا داریم که تعداد و مقدار آنها بر اساس تراکنش های قبلی رو این کوین ها بوده است.

 

در هر لحظه که یک بلاک بیت کوین ایجاد می شود، کپی از مجموعه همه  UTXO ها به نام  UTXO Set در همه نود های شبکه بیت کوین ذخیره می شود.

 

دلایل اهمیت UTXO ها

عملکرد UTXO

از دلایل اهمیت UTXO ها می توان به دو مورد اصلی اشاره کرد :

  1. با توجه به اندازه، سن و تعداد UTXO ها می توان به داده های درون شبکه بسیار مفیدی دست یافت.
  2. دانستن مفهوم UTXO ها به ما کمک می کند که بسیاری از شاخص های درون شبکه ای و نویز های آن ها را بشناسیم و بتوانیم آن هارا تحلیل کنیم.

 

تمامی بلاک چین ها از  UTXO ها استفاده نمی کنند و بلاک چین هایی مانند اتریوم از مدل Account Based Chain استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: