استیبل کوین الگوریتمی چیست ؟

استیبل کوین الگوریتمی

در این مطلب چه می خوانیم:

استیبل کوین الگوریتمی از الگوریتم و روشی استفاده می کند که در مواقعی که قیمت بالا می رود تعداد بیشتری را انتشار می دهند و در زمانی که قیمت آن ها کاهش می یابد به صورت خودکار از بازار خریداری می شوند.

تاریخچه استیبل کوین های الگوریتمی

تاریخچه استیبل کوین

تاریخچه استیبل کوین های الگوریتمی به سال 2013 باز می گردد، زمانی که اولین موارد از آن در بالک چین بیت چیر راه اندازی شد. استیبل کوین های الگوریتمی مثال خوبی برای غیر متمرکز بودن هستند به طوری که بدون نظارت هیچ نهاد و دستورالعملی و تنها از طریق ایجاد تعادل بین تقاضا و موجودی، قیمت خود را در سطح مورد نظر ثابت نگه می دارند.

اگر بخواهیم به سیر تکامل استیبل کوین ها اشاره کنیم باید گفت که در ابتدا استیبل کوین ها با پستوانه ارز های فیات معرفی شدند مانند تتر و پس از آن شاهد استیبل کوین هایی با پشتوانه ارز های دیجیتالی بودیم مانند استیبل کوین Maker DAO و در نهایت استیبل کوین های الگوریتمی مانند USD را داریم.

نحوه عملکرد

عملکرد استیبل کوین

در استیبل کوین های الگوریتمی، الگوریتم ها مانند بانک مرکزی برای آن دارایی عمل می کنند و در مواقعی که یک میل ضد تورمی برای آن دارایی وجود دارد، موجودی را افزایش می دهند و در مقابل کاهش میل به خرید آن استیبل کوین اقدام به کاهش موجودی می کند.

این قوانین از طریق قراردادهای هوشمند اعمال می شوند و معمولا تنها از طریق اجماع نظر رای های حاکمیتی قابل تغییر هستند .

استیبل کوین های الگوریتمی معمولا در کنار قراردادهای هوشمند از قراردادهای اوراکل نیز استفاده می کنند. این اوراکل ها در واقع اطلاعات خارج از بلاک چین را مثل قیمت این استیبل کوین ها در صرافی های مطرح را وارد الگوریتم می کند.

پس از استعلام قیمت توسط اوراکل ها که معمولا در بازه 24 ساعته انجام می شود، قیمت ها به قرار دادی به اسم Rebase منتقل می شود که در واقع در این قرارداد تعیین می شود که باید موجودی افزایش پیدا کند یا کاهش .

در مرحله بعد از آن این اطلاعات به قرارداد دیگری فرستاده می شود و در این قراداد تعداد توکن هایی که باید سوزانده شود و یا مینت بشه مشخص می شود.

استیبل کوین الگوریتمی USD

USD Luna

به عنوان یک نمونه می خواهیم به طرز کار  یک استیبل کوین الگوریتمی به نام USD به پردازیم :

USD یک استیبل کوین الگوریتمی است که با سوزاندن LUNA توکن اصلی شبکه ترا ، خود را ثابت نگه می دارد. تصور کنید که در یک لحظه قیمت استیبل کوین USD به 98 سنت سقوط پیدا کند در این حالت افرادی که به دنبال کسب سود هستند می توانند 100 توکن USD را به قیمت 98 دلار بخرند و از آنجایی که نرخ تبدیل USD به LUNA همواره در این اکوسیستم یک به یک است در ازای سوزاندن این 100 توکن USD این افراد در واقع به میزان 100 دلار توکن LUNA خواهند داشت که نتیجه این تفاوت سود این افراد است. همچنین این کار باعث می شود قیمت استیبل کوین USD به علت تقاضای بیشتر مجددا افزایش پیدا کند.و به هدف 1 دلاری خود نزدیک تر شود.

چنانچه در شرایطی قیمت یک USD بیش از 1 دلار شود دقیقا عکس اتفاق بالا رقم می خورد.

باید به این نکته توجه کرد که ارزش این نوع  استیبل کوین ها به مقدار زیادی به نوع الگوریتمی که استفاده می کنند بستگی داردو در سال های اخیر استیبل کوین های الگوریتمی وجود داشته است که عملکرد خوبی در نوسانات بازار نداشتند و درواقع ارزش خود را ازدست داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: