همه چیز درباره پروژه پالیگان

در این مطلب چه می خوانیم:

نماد ارز دیجیتال پالیگان “متیک” می باشد.

ارز متیک تقریبا در همه صرافی های معتبر مثل بایننس ، کراکن ، کوین بیس و… لیست شده است و صرافی های غیر متمرکز مثل ًQuick swap ,SushiSwap ,1INCH  و حتی Uniswap  هم از این شبکه پشتیبانی می کند.

والت های آن شامل متمکس ، تراست ولت و حتی والت سخت افزاری لجر می شود.

پروژه پالیگان

عملکرد پالیگان

سال 2017 سه نفر هندی تصمیم می گیرند که مشکلات شبکه اتریوم را حل کنند ، مشکلاتی مثل مقیاس پذیری کم ، هزینه بالای تراکنش ها و بسیاری از این قبیل مشکلات.

شبکه این پروژه اول با نام متیک شروع به کار کرد و در حال حاضر به شبکه پالیگان تغییر اسم داده است ولی اسم کوین شبکه هنوز هم متیک می باشد.

پالیگان یک پلتفرم لایه دو است  که هدف آن افزایش مقیاس پذیری ، سرعت انجام تراکنش ها و کاهش هزینه در شبکه اتریوم و در عین حال استفاده از امنیت بالای شبکه اتریوم می باشد .

پالیگان قصد دارد تا استفاده از پلتفرم های دیفای و    DApp هایی که روی شبکه اتریوم  هستند را، راحت تر کند و تا الان در این زمینه بسیار موفق بوده است. دلیل این موفقیت این است که بیشتر از 3000 تا DApp  وجود دارن که مشغول فعالیت بر رو شبکه هستند.

خیلی ازین DApp  ها هم از شبکه اصلی اتریوم روی پالیگان مهاجرت کردند.

پالیگان یک EVM  دارد. ,EVM در واقع همان ماشین مجازی اتریوم است، که از کدهای اصلی اتریوم استفاده می کند و توسعه دهندگان به راحتی می توانند پروژه های خود را از روی شبکه اتریوم بر رو شبکه پالیگان انتقال دهند.

 

تیم اصلی پروژه پالیگان

تیم اصلی پر.ژه پالیگان

 

Side chain  یعنی چی ؟

side chain زنجیره جانبی

شبکه پالیگان از اجماع POS ها استفاده می کند و در اصل یک side chain   می باشد.

Side chain  یعنی چی ؟ یعنی زنجیره جانبی اتریوم

یعنی ترکنش هایی که انجام می شوند به صورت یک دسته در می آیند ،و با یکدیگر جمع شده و در نهایت، وارد شبکه اتریوم می شوند که این اتفاق باعث می شود سرعت افزایش زیادی پیدا کند و  به همان نسبت هزینه ها کاهش یابد.

شبکه پالیگان ادعا میکند  قادر است تا 65 هزار تراکنش در ثانیه را انجام دهد، در حالی که اتریوم تنها در یک ثانیه قادر به پردازش 12 تا 25 تراکنش در ثانیه می باشد.

 

ساختار شبکه پالیگان

شبکه پالیگان

شبکه پالیگان از 4 تا لایه اصلی تشکیل شده :

لایه اتریوم

لایه امنیت

لایه شبکه پالیگان

لایه محاسبات و انجام عملیات

 

لایه اتریوم :

این لایه از قراردادهای هوشمند در بستر اتریوم تشکیل شده  است که مسئولیت فرایندهایی نظیر استیکینگ و تایید تراکنش ها و تعامل بین شبکه اتریوم و پالیگان را بر عهده دارند. اینجا همان مرحله ای است که تراکنش هایی که به صورت دسته بندی پردازش شده بودند بر روی اتریوم می نشینند.

لایه امنیت :

مسئولیت تایید صحت تراکنش هارا بر عهده دارد.

لایه شبکه پالیگان :

این  لایه مربوط به اکوسیستم و پروژه هایی است که روی این شبکه توسعه داده شده اند.

لایه Execution :

با استفاده از EVM  یا همان ماشین مجازی اتریوم که به آن اشاره شد، قرارداد های هوشمند بر روی بلاک چین پالیگان اجرا می شوند.

 

عملکرد شبکه پالیگان

Matic polygon پالیگان

توکن اصلی این شبکه MATIC نام دارد،  که برای استیک ، پرداخت هزینه تراکنش ها و پرداخت پاداش نودها (NODE) به کار برده می شود.

جالب است  بدانید استیک متیک بر رو شبکه اتریوم انجام می شود و نود ها برای استیک کردن دارایی خود باید هزینه گس رو در شبکه اتریوم بپردازند.

کاربرای پالیگان می توانند از اپلیکیشن های کاربردی که بر روی این شبکه کار می کنند به راحتی استفاده کنند و هزینه تراکنش های خود را با توکن متیک بپردازند.

هرچقدر که اکوسیستم پالیگان رشد پیدا کند، کاربرد توکن متیک هم بیشتر و بیشتر می شود و تقاضا برای آن افزایش می یابد.

تیم متیک اظهار کرده که می خواد به پولکادات بر روی شبکه اتریوم تبدیل شود و از DAP  های زیادی پشتیبانی کند.

Totoal supply  یا کل عرضه توکن ها، 10 میلیارد عددمی باشد، که  در حدود 70 درصد این مقدار در حال حاضر در گردش است.

در عرضه اولیه آن ها در سال 2017 حدود 3.8 درصد از آن به فروش رفته است و 19 درصد هم در IEO  هایی که انجام شده عرضه شده است.

در بروز رسانی های اخیر مثلا تو EIP-1559که اخیرا انجام شده پیشنهاد شده است  که حدود 0.2 درصد از عرضه کل به صورت سالیانه سوزانده شود که این امر باعث کاهش عرضه و افزایش تقاضل می شودو

این پروژه جذاب در سبد سرمای گذاران بزرگی مثل coinbase  و Binance   حضور دارد.

اکوسیستم پالیگان هم روز به روز وسعت پیدا میکند و این پروژه قدرتمند همکاری ها و اخبار قابل توجهی را در کارنامه خود ثبت کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: