پروتکل مینا (MINA) چیست؟

Mina protocol پروتکول مینا

در این مطلب چه می خوانیم:

مینا اولین بلاک چین سبک با اندازه ثابت است یعنی با گذشت زمان، حجم بلاک چین تغییر نمی کند و تقریبا 22 کیلوبایت باقی می ماند. این مساله باعث می شود توان عملیاتی در شبکه افزایش یابد.

هر ارز دیجیتال دارای یک بلاک چین است که وظیفه آن ذخیره تاریخچه تراکنش های خود است و همچنین بلوک های جدیدی در فواصل زمانی منظم ایجاد می کند.

به طور مثال اندازه بلاک چین بیت کوین 1 مگابایت است و هر 10 دقیقه یکبار هم یک بلوک جدید اضافه می شود، در نتیجه اندازه بلاک چین بیت کوین افزایش پیدا می کند.

اعضای اصلی تیم تشکیل دهنده MINA

اعضای اصلی تیم تشکیل دهنده MINA

دو دانشمند در حوزه کامپیوتر به نام های Evan Shapiro و Izaak Meckler استدال کرده اند که با گذشت رمان ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین انقدر رشد پیدا خواهند کرد که تعداد انگشت شماری از ماینر ها می توانند تاریخچه تراکنش خود را ذخیره کنند، که این باعث می شود که خطر حمله و دستکاری نیز به وجود بیاید.به همین علت این دو دانشمند پروژه ای به نام مینا پروتوکل را به وجود آوردند.

در سال 2017 این دو شخص یک شرکت نرم افزاری تاسیس کردند که اسم پروژه خود را در ابتدا Coda Protocol گذاشتند و پس از آن به علت اتفاق هایی که رخ داد نام آن را به Mina Protocol تغییر دادند.

عبارت «Succinct Blockchain» یعنی “بلاکچین فشرده” توسط توسعه‌دهندگان این شبکه به منظور تعریف آن به کار گرفته می شود. این بلاک چین کوچک، مختصر و فشرده، است که با کاهش حجم محاسبات ضروری شبکه ، پیاده‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را به کمترین میزان ممکن می رساند.

شبکه اصلی مینا تا اواسط ماه مارس پس از 3 سال توسعه با حمایت برخی از بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری در حوزه ارز های دیجیتال افتتاح شد و در آوریل همان سال ICO یه عرضه اولیه توکن Mna صورت گرفت.

ایده اصلی پروتکل MINA

Visa Card

یکی از سیستم‌های پرداختی در کشور های اروپایی ویزا کارت می باشد؛ کلیه کار های نظیر خریدهای روزانه ،  رزرو بلیط هواپیما و … توسط Visa Card صورت می گیرد. در ماه ژوئن سال 2018 به علت ایجاد اختلال  بر روی شبکه، این سیستم پرداختی مسدود شد و بسیاری همین امر موجب انتقاد مردم از سیستم های متمرکز شد. آنها خواستار گسترش سیستم بلاک چینبه منظور جای گزینی یک سیستم غیر متمرکز  شدند.

نحوه عملکرد پروژه MINA

 عملکرد پروژه MINA

Mina یک پروتکل  لایه یک است و قابل ماین کردن هم می باشد و از الگوریتم اثبات سهام یا PSO استفاده می کند و با قرارداد های هوشمند نیز سازگار است.حجم بلاک چین Mina  به دلیل استفاده از اثبات دانش صفر یا Zero Knowledge Proof ثابت می ماند.

Zero Knowledge Proof امکان اثبات چیزی را بدون نیاز به ارائه هیچگونه اطلاعاتی برای حمایت از آن ممکن می سازد. به طور مثال :

فرض کنید شما دارای یک صندوق طلای خیلی بزرگ هستید و قرار است که به 10 نفر اثبات کنید که این صندوق به شما تعلق دارد ، در این جا شما فقط دو راه حل دارید:

راه حل اول : صندوق را حمل و به این 10 نفر نشان دهید که در زمینه ارز های دیجیتال این کار معادل دانلود تاریخچه تمام تراکنش های یک بلاک چین برای تایید تمام تراکنش هاست.

راه حل دوم یک عکس از این صندوق بگیرید و به این 10 نفر ارسال کنید که این راه حل معادل یک عکس فوری از تاریحچه تراکنش های بلاک چین است، که تایید برای تراکنش ها را سریع و آسان می کند.

پروتوکل مینا این ایده را با استفاده از Recursive Zero-Knowledge Proof به سطح بعدی می برد.

در نظر بگیرید یک جعبه الماس دارید و باید اثبات کنید این جعبه الماس هم وجود دارد. اگر آن را کنار صندوق طلا قرار دهید داخل عکس جا نمی شود و به مشکل می خورید بنابراین می توانید عکس صندوق طلا را  کنار عکس صندوق الماس قرار دهید و در آخر یک عکس کلی از این دو عکس بگیرید و به آن 10 نفر ارسال کنید. پس مینا به جای تبدیل هر تراکنش و بلوک به یک عکس فوری 22 کیلوبایتی هر تراکنش و بلوک جدید را به بخشی از همان عکس فوری 22 کیلو بایتی تبدیل می کندکه این اساس نحوه عملکرد Zero Knowledge Proof بازگشتی می باشد.

در بلاک چین MINA سه شرکت کننده کلیدی وجود دارد که شامل  تایید کننده، تولید کنندگان بلاک و اسنارکرز ها هستند.

  • تایید کننده Verifiers با نگه داشتن مدرک 22 کیلو بایتی دانش صفر به تایید تراکنش ها و صحت و درستی آن ها می پردازد.
  • تولید کنندگان بلاک Block Producers مانند ماینر ها می باشند.بلوک حتوی تراکنش را ایجاد می کنند و توکن های Mina را از کارمزد تراکنش ها و پاداش های بلوک به دست می آورند، اما نکته ای که وجود دارد این است که تولید کنندگان بلاک مینا فقط  وضعیت فعلی بلاک چین را ذخیره می کنند و یک عکس فوری از این وضعیت را برای Verifier ارسال می کنند.

تولید کنندگان بلاک بر اساس میزانی که MIna استیک می کند، جوایز دزیافت می کنند.

  • Snarkers کسانی هستند که وظیفه دارند از تمام تراکنش هایی که در بلاک چین انجام می شود عکس فوری بگیرند. آن ها برای انجام این کار احتیاجی به استیک کردن Mina ندارند.

تولید کنندگان بلاک بخشی از جوایز بلاک خود را به Snarkers  پرداخت می کنند و چندین Snarkers می توانند برای همان عکس ها ی فوری تراکنش در بازاری به نام Snarked Palace پیشنهاد دهند.وقتی که تولید کنندهای بلاک تراکنش هایی را که می خواهند در یک بلاک قرار دهند را انتخاب می کنند، اسناکرها از این تراکنش یک عکس فوری می گیرند و پیشنهاد می دهند تا تا عکس فوری آن ها توسط تولید کنندگان بلاک انتخاب شود.

زمانی که Snarkers  که رقابت ترین پیشنهاد ها را دادند انتخاب شوند ، تولیدکنندگان این بلاک یک عکس فوری از تمام عکس های فوری تراکنش می گیرندو در آخر یک عکس فوری از وضعیت فعلی بلاک چین می گیردو این عکس فوری را به تایید کنندگان ارسال می کند تا آن ها بتوانند تراکنش هارا تایید کنند.

صرافی های زیادی هستند که ارز دیجیتال Mina را خرید و فروش می کنند مانند بایننس و همچنین کیف پول هایی که ا ارز دیجیتال Mina را ساپورت می کنند Clorio ، Auro و Binance هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: