پروژه فانتوم چیست؟

پروژه فانتومFantom

در این مطلب چه می خوانیم:

فانتوم یک پروژه قدرتمند قرار داد هوشمند با کارایی بالا، مقیاس پذیر و ایمن و در حوزه DeFi است.

این پروژه برای غلبه بر محدودیت های نسل قبلی پلتفرم های بلاک چین طراحی شده است.

 

مثلث معروف بلاک چین

مثلث بلاک چین

مثلث بلاک چین شامل سه راس تمرکز زدایی،امنیت و مقیاس پذیری می باشد.

بیت کوین و حتی اتریوم نسبت به تراکنش های انجام شده، بر تمرکز زدائی و امنیت کار، بیشتر توجه داشتتد.

فانتوم به وجود آمده تا این مساله را حل کند.و مکانیسم توافقی پر سرعتش که همان Lachesis می باشد را به دارایی های دیجیتال این اجازه را می دهد تا با سرعت بی سابقه ای کار کنند.و پیشرفت های چشمگیری را نسبت به سیستم های فعلی ارائه دهند.

بر خلاف پروژه های دیگر،فانتوم امنیت و تمرکز زدایی را فدای مقیاس پذیری نمی کند.ماژولار بودن ،Fantom را بسیار انعطاف پذیر می کند.

توسعه دهندگان می توانند Dapp های موجود خود را روی شبکه اتریوم در عرض چند دقیقه، روی شبکه اصلی Fantom که همان Opera است ، ایمپورت کنند و به طور قابل توجهی عملکرد خود را ارتقا و هزینه ها را کاهش دهند.

 

بنیان گذار پروژه فانتوم

دکتر Ahn Byung Ik بنیانگذار Fantom است. او داری مدرک دکترای علوم کامپیوتر می باشد که درانجمن صنایع غذایی کره نقش ریاست این مجموعه را بر عهره دارد. وی مقاله های زیادی در حوزه تجاری در کره منتشر نموده است . همچنین مجله Fortune توسط او نوشته می شود.

او در حال حاضر با Fantom همکاری نداشته و شخصی به نام مایکل کونگ مدیر عامل این مجموعه می باشد که دارای تجربی بسیار در فناوری بلاک چین تحت عنوان یک توسعه دهنده قرارداد هوشمند می باشد.او پیش از این از  مدیرن ارشد فناوریBlock8 بوده است.

 

 

فناوری فانتوم

فناوری فانتوم

فانتوم دارای دو فناوری اصلی می باشد:

  • پروتکل Lachesis (لایه اجماع هسته )
  • Opera (لایه توسعه برنامه

 

 

Lachesis

Lachesis

این پروتکل از یک الگوریتم مبتنی بر نمودار غیر چرخه جهت دار یا DAG که مخفف Directed Acyclic Graph می باشد، برای دست یابی به تحمل خطای بیزانسی همزمان یا ABFT استفاده می کند. و این مکانیسم اجماع انقلابی، به فانتوم این امکان را می دهد که به نسبت فناوری های قدیمی سریع تر و ارزان تر عمل کنند.

Lachesis دارای چهار ویژگی است :

  1. ناهمزمان بودن : این ویزگی به شرکت کنندگان این آزادی را می دهد که بتوانند در زمان های مختلف پردازش کنند.
  2. بدون رهبر بودن: برای ایجاد امنیت هیچ شرکت کننده ای نقش ویژه در تولید بلاک را ایفا نمی کند.
  3. تحمل خطای بیزانسی: یعنی اگر بعضی از گره ها از کار بیفتند، یا بد عمل کنند، این ویژگی می تواند ادامه کار را با بقیه نود ها پیش ببرد و پردازش را انجام دهد.
  4. این ویژگی باعث ایجاد سرعت در تراکنش ها شده است.

به صورت کلی فانتوم Lachesis را به عنوان یک لایه اجماع، اجرا کرده است که می تواند لایه های اضافی را گسترش دهد.در نهایت از چندین لایه، بلاک چین تشکیل شود که Lachesis در هسته آن قرار بگیرد.

 

Opera

Opera fantom

اولین لایه اضافه شده به فانتوم ، یک پلتفرم قرار داد هوشمند سازگار با EVM می باشد.یک لایه اثبات سهام (POS) که در بین دو لایه هسته مرکزی و لایه اپلیکیشن قرار می گیرد.و به گونه ای طراحی شده است که به اجرای توابع عملیات ها در شبکه کمک می کند.

بنیاد فانتوم به کمک Andre Cronje بنیان گذار سالین فایننس که مشاور فنی فانتوم نیز هست، تمرکز خود را بر موارد استفاده از دیفای معطوف کرده است.

Andre Cronje به تدریج تلاش های چندین زنجیره فانتوم مانند راه اندازی Fantom Bridge به اتریوم را به وجود آورد.

 

توکن اصلی شبکه Fantom

FTM coin

FTM توکن اصلی در شبکه فانتوم است، که به دلیل قدرت بالا ، نهایی بودن سریع و همچنین کارمزدهای پایین شبکه Fantom برای ارسال ، دریافت و پرداخت ها کاملا ایده آل است.

در فانتوم انتقال پول یک ثانیه زمان می برد و هزینه انتقال در آن بسیار پایین است.

شرکت های سرمای گذار قدری مثل Alameda Research  روی این پروژه سرمایه گذاری کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: