ETF های بیت کوین

ETF های بیت کوین

در این مطلب چه می خوانیم:

در ابتدا ارز های دیجیتال تنها مورد توجه تعداد محدودی از افراد قرار داشت و ارزش بازار بسیار کمی داشت به طوری که زمانی به ازای پرداخت 10 هزار بیت کوین ، دو عدد پیتزا قابل خریدن بود. اما در حال حاضر پس از فراگیر شدن بیشتر ارز های دیجیتال، سازمان های بیشتری نیاز به ورود به سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال را کردند که یکی از بهترین را های سرمایه گذاری ETF های بیت کوین هستند.

ETF gold

ETF یا Exchange Traded Fund به صندوق های قابل معامله ای گفته می شود که قیمت یک دارایی را نمایندگی می کنند و ساختار مشابه با صندوق های سرمایه گذاری مشترک دارند. به طور مثال ETF طلا که چندین دهه وجود داشته دقیقا قیمت طلا را نمایندگی می کند.به واسطه پولی که به عنوان سرمایه در اختیار مدیران این صندوق ها قرار می گیرد، در تلاشند تا یک بازدهی مناسب  از سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا به وجود آورند. تمامی اشخاصی که در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، خواستار این  هستند که توسط مدیریت حرفه‌ای صندوق، در نوسانات بازار سکه طلا بازدهی بهتری بدست بیاورند و  با مشکلات  کمتری در ارتباط با خرید و فروش فیزیکی این فلز گرانبها در گیر شوند.

امکان سرمایه‌گذاری در طلا  بدون خرید فیزیکی آن  ابزار نسبتا جدیدی برای سرمایه گذاران می باشد.این سرمایه‌گذاری به‌صورت غیرمستقیم و به کمک یک سبد گردان حرفه ای صورت می گیرد درست مطابق با ذات صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک. این فرایند کمک بسیاری به حفظ سرمایه افراد در نوسانات ناگهانی بازار خواهد کرد.

ETF ها محصولات مالی قانونی هستند که در بازار های مالی سنتی مثل بورس و نه در صرافی های ارز های دیجیتال معامله می شوند. برای اشاره به اهمیت ETF ها باید گفت که سازمان های بزرگ برای سرمایه گذاری در حوزه ای مانند ارز های دیجیتال نیاز به چهارچوب های قانون گذاری پیچیده تری نسبت به سرمایه گذاران خرد دارند. به عنوان مثال نهاد بانکی goldman sachs اگر بخواهد که دو ملیون دلار بیت کوین جا به جا کند همانند سرمایه گذاری شخصی نمی تواند این حجم از سرمایه را از کیف پول نرم افزاری خود منتقل کند. یعنی می توان گفت اساسا ETF ها برای گسترش پذیرش ارزهای دیجیتال در میان سرمایه گذاران سازمانی استفاده می شوند.

اولین ETF بیت کوین در بازار سهام کانادا به نام Purpose Bitcoin ETF و با نماد BTCC ثبت شده است.همچنین در کشور آمریکا هم پس از رد درخواست های مکرر ETF بیت کوین سر انجام در اکتبر 2021 کمیسیون بورس و اوراق بهادر ایالت متحده آمریکا درخواست proshares  را برای ثبت ETF فیوچر بیت کوین در بازار سهام نیویورک پذیرفت .

تفاوت صندوق های ETF با صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک

همان‌طور که در بالا گفتیم EFT ها  شبیه به صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک هستند و سرمایه‌گذاران قادر خواهند بود ETF در طول روز همانند سهام معامله کننددرست بر خلاف صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک، چرا که آنها  فقط  پس از محاسبه NAV  و در پایان روز می‌توانند خرید و فروش را انجام دهند. همچنین به دلیل معافیت مالیاتی  سرمایه گذاری در این صندوق ها دارای هزینه کمتری می باشد.

مزایای صندوق های سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF

  • معافیت مالیاتی معاملات واحدها
  •  افزایش یافتن نقد شوندگی واحدهای صندوق
  • تخصیص بهینه‌دارایی‏ ها‌ با حذف هزینه و صرف زمان کوتاه
  •  سهولت و سرعت بالا در معامله
  • کاهش زمان تصفیه به نسبت  صندوق های موجود
  • امکان خریدوفروش آنلاین در واحدهای صندوق

ETF فیوچرز

ETF فیوچرز

همه  ETF های بیت کوین به صورت فیزیکی پشتیبانی نمی شوند و ETF فیوچر مثل proshares از قرار داد های آتی یا فیوچرز برای پشتیبانی قرار دادهای خود استفاده می کنند.تا کنون کمیسیون بورس و اوراق بهادر ایالت متحده آمریکا تنها از  ETF فیوچری که قیمت خود را از بازار بورس شیکاگواستخراج می کنند، حمایت کردندبه این معنی که این  ETF ها ی آتی به جای این که قیمت خود را از بازار اثبات بگیرنداز ریت مرجع بیتکوین از بورس شیکاگوبدست مس آورند.

به طور کلی برای سرمایه گذاران خرد و شخصی شاید بهتر باشد که به جای خرید  ETF فیوچر،  اقدام به خرید بیت کوین کنند  و دلیل آن هم داشتن کنترل  بشتر بر روی دارایی های خود در نوسانات شدید بازار است. با این وجود سرمایه گذاران اگر علاقمند به سرمایه گذاری باشند میتوانند در سرمایه گذاری های ETF بیت کوین سرمایه گذاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: