همه چیز درمورد دائو

دائو چیست

در این مطلب چه می خوانیم:

یکی از بحث های مهم کریپتو کارنسی ها بحث DAO مخفف کلمه Decentralized Autonomous Organization هاست.

به طور مثال Harmony  دائو خود را رو منتشر کرده است. Shiba  نسخه بتای دائوی خود را لانچ کرده است.

سازمان های خودگردان غیرمتمرکز

سازمان های خودگردان غیرمتمرکز

سازمان هایی که همه شما می شناسید ، در ایران، در جهان چه شکلی بودن ؟ یک ساختار هرمی دارند که ، در قسمت بالا مدیریت وجود دارد و پس از آن اعضای هیئت مدیره و همینطور به ترتیب تا انتها ادامه دارد.
تمام تصمیم گیری ها در قسمت بالا اتفاق میفتد، پشت درب های بسته تصمیم گیری می شود، در ارتباط با بودجه صحبت می شود. اگر قرار باشد کارهای نامتعارفی مثل پول شویی انجام شود، آنجا این اتفاق می افتد.پس تمام اتفاقات و تصمیم گیری ها به رده های بالای سازمان ختم می شود که این یکی از باگهای سازمان های سنتی است که به لطف سیستم بلکچین همه چیز قابل تغییر می باشد.
سیستم ها تغییر کرده اند و مثل گذشته به این صورت نیست که یک نفر از بالا همه تصمیمات را اتخاذ کند. افراد مختلف توانیی شرکت در سیستم را داشته و همچنین می توانند توکن بخریداری کنند و همه یک درصد رای دارند.
در سازمان های نوین یا همان سیستم دائو ، Trustless نکته مهم این است که نیازی به جلب اعتماد نیست زیرا همه چیز به صورت شفاف اتفاق می افتد و واسطه ها کم کم ازبین خواهند رفت.
در بحث ویتالیک بوترین که گفته می شود که چرا باید رانندگان تاکسی حذف شوند، به کمک بلاکچین گفته می شود که باید خود اوبر Uber حذف شود چرا ؟چون رانندگان تاکسی ها بدون واسطه می توانند به مردم وصل شوند و به هرکس که بخواهد خدمات ارائه دهند.
مشابه اتفاقی که در آزانس های ایران افتاد، که آن ها نمی خواستند خود را با بحث آنلاین وفق دهند ولی در نهایت سیستم هایی روی کار آمدند و همان خدمات را به صورت آنلاین ارئه می دهند.
امروزه نسل جدید اتفاقات می گوید که این سیستم ها نیز باید جمع شوندو تمامی کارها باید بدون واسطه انجام گیرد که قطعا این یکی از موضوعات داغی است که در آینده نه چندان دور صورت می گیرد.

 

قرار داد هوشمند

قرار داد هوشمند

یک smart contract یا یک قرار داد هوشمند، قرارار دادی است که در آن یک نفربه تنهایی تصمیم نمی گیرد .در واقع کل سازمان یک قرارداد هوشمند است که به افراد مختلف توکن عرضه می کند همه میشن افرادی که توکن دارند سهامدار محسوب می شوند. افرادی که می توانند درهمه تصمیم گیری های یک سازمان شرکت کنند . پس می توان گفت امروزه همه چیز به سمت دائو هدایت می شود.

 

مزیت این سازمان :

سازمان غیر متمرکز خیلی از مشکلات سازمان های متمرکز را ندارد. افرادی که در آن حضور پیدا می کنند، همگی دارای تجربه هستند و برای کارکردن در آن حضور پیدا می کنند.

مزیت سازمان غیر متمرکزچنین سازمانی دیگر مدیر و هیئت مدیره ندارد و تمامی افراد با توجه به سهم هایشان با توجه به توکنی که دارند و یا با توجه به میزان Liquidity که provide کرده اند یا میزان نقدینگی که به وجود آورده اند در تصمیم گیری های آن دخیل هستند.
حالا فرض کنید که ما یک سازمان داریم،که دارای اعضای مختلفی هستند، ما قصد داریم که یک مشاور ، یک برنامه نویس استخدام کنیم و یا قصد تغییر در سازمان را داریم، ما این موضوع را تحت رای گیری قرار می دهیم، افراد مختلف رای می دهند و در نهایت در رابطه بامیزان حقوق تصمیم گیری می شود و در نهایت از منبع تغذیه سیستم، هزینه پرسنل مورد نظر پرداخت می گردد.
در چنین سازمانی دیگر یک شخص تصمیم گیری نمی کند، آدم ها با پتانسیل بالا که از لحاظ علمی و تجربی کامل هستند می توانند با رای گیری همه وارد این مجموعه شوند.
در چنین سازمان هایی بحث ملیت،تعثب افراد رده بالا که برای استخدام افراد محدودیت قرار قائل می شوند، از بین می رود، که این موارد از مزیت های سازمان خود گردان است.
زمانی که همه چیز به صورت شفاف در این سیستم ها اتفاق می افتد،در واقع یک پل ارتباطی بین بلاک چین و نهاد های قانون گذار شکل می گیرد.

درواقع هیچ تصمیمی پشت درب های بسته گرفته نمی شود و  هم چیز خیلی شفاف و روشن اتفاق می افتد و همه چیز در بستر بلک چین می باشد.

 

کاربرد این سازمان ها:

کاربرد سازمان غیر متمرکز

این سازمان ها کاربرد های بسیاری دارند به طوری که می توان از آنها در بحث کسب و کار ،خیریه ، مشاغل آزاد (Free Lancer) استفاده کرد.
به طور مثال پروژه PubDAO یک کسب و کار کاملا غیر متمرکز مجازی است که در شبکه اجتماعی Discord می باشد. در آنجا کلی دیتا در حوزه رمز ارز تولید می شود. دیتاهایی در قالب خبر،تحلیل و … ، به افرادی که این اطلاعات را مطالعه می کنند یک توکن داده می شود و این افراد می توانند در رای گیری شرکت کنند و ان ها با توجه به میزان دارایی توکنشان تصمیم می گیرن که محتوای بعدی چه چیزی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: