اصطلاحات پایه ارزهای دیجیتال

اصطلاحات پایه ارزهای دیجیتال

در این مطلب چه می خوانیم:

آشنایی با اصطلاحات ارزهای دیجیتال، توسط افرادی که قصد دارند وارد دنیای ارز های دیجیتال شوند و در آن سرمایه گذاری کنند، امری ضرورری است . اصطلاحاتی که در این حوزه به کار می رود با سایر اصلاحات بازارهای مالی متفاوت است.

ارز دیجیتال (CRYPTOCURRENCY)

به ارزهای مجازی که به صورت مستقل از سیستم بانکی هر کشور اداره می‌شوند رمز ارز و یا ارز دیجیتال می گویند. این ارزها، به منظور جلوگیری از تقلب وبالا بردن امنیت رمزنگاری‌شده‌اند و تنها قابلیت استفاده درفضای اینترنت و دنیای دیجیتال را دارند. در سال ۲۰۰۹،  بیت کوین اولین پروژه موفق ارز دیجیتال کلید خورد .

شیت کوین (SHITCOIN)

شت کوین

شیت کوین از مفاهیم جدید ارز دیجیتال است و اشاره به بی ارزش بودن یک رمز ارز دارد. ارزش شیت کوین‌ها در آینده به صورت نزولی است و احتمالا صفر می‌شود. در حال حاضر، حدود ۲۲ هزار ارز دیجیتال موجود است تعداد زیادی از آن ها در دسته شت کوین ها جای می گیرند.

آلت کوین (ALTCOIN)

در مورد آلت کوین ها قبلا به صورت مفصل صحبت کرده ایم.برای آشنایی با این مبحث اینجا کلیک کنید.

ساتوشی (SATOSHI)

بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان، توسط شخص به نام ساتوشی بنیان گذاری شد. در حال حاضر به کوچک‌ترین واحد از بیت کوین که معادل ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است ساتوشی می گویند. هر واحد ساتوشی، برابر است با یک‌صدم از یک‌میلیون BTC.

کریپتوگرافی (CRYPTOGRAPHY)

به منظور رمزگذاری و رمزگشایی داده‌ها از یک عمل ریاضی و کامپیوتری به نام کریپتوگرافی استفاده می شود. کریپتوگرافی مورد استفاده در بیت کوین MINING نام دارد.

توکن (TOKEN)

توکن (TOKEN)

بسیاری از افراد تفاوت بین کوین و توکن را نمی دانند و این دو را به جای یکدیگر به کار می برند. بلاک چین یا همان سیستم ثبت داده برای هر کوین‌ به صورت اختصاصی است. کوین قابلیت استفاده در خرید و فروش کالا را دارد. این در حالی است که توکن در بستر بلاک چین مخصوص به کوین‌ها ایجاد می شود. مثلا بلاک چین اتریوم دارای توکن ERC-20 می باشد.

هش (HASH )

به اعمال الگوریتمی خاص که بر روی داده ها برایی تبدیل شدن به یک داده دیگر انجام می گیرد هش می گویند.

نهنگ (Whale)

به افرادی گفته می شود که بر روی رمز ارز و ارز دیجیتالی عدد های بزرگی را سرمایه گذاری می کنند، به حدی که قادر هستند بر روی بازار مالی ارز دیجیتال تاثیر بگذارند.

ماینر (Miner)

ماینر ها دو دسته هستند : دسته اول افرادی که توسط نرم افزار ها و سخت افزار ها عملیات استخراج را انجام می دهند و دسته دوم دستگاه های استخراج هستند.

ماهی (Fish)

به افراد تازه واردی که به تازگی وارد دنیای ارز دیجیتال شده ، دارای ترید های محدود هستند و تحت تاثیر نهنگ ها قرار دارند ماهی می گویند.

کارمزد تراکنش (Transaction Fee)

هزینه ای که یکی از طرفین در زمان خرید یا فروش الکترونیکی موظف به پرداخت است را کارمزد می گویند.

مزرعه بیت کوین :

مزرعه بیت کوین

مزرعه یا فارم به فضایی گفته می شود که در آن امکانات مخصوص نظیر ماینر ، ریگ ، ایزیک و غیره جهت استخراج ارز دیجیتال استفاده شود. لازم به ذکر است در مزرعه بیت کوین به طور اختصاصی فقط بیت کوین ماین می شود.

پول یا ارز فیات (Fiat)

پشتوانه پولی و مالی هر کشور به میزان دارایی و ذخایر طلای آن کشور بستگی دارد، این در حالی است که پول فیات هیچگونه پشتوانه ای نداشته و ارزش آن بستگی به میزان عرضه و تقاضا دارد ؛ مثل دلار آمریکا.

فورک (Fork)

هر یک از ارزهای دیجیتال قوانین و پروتکل‌های خاص خود را دارند. بلاک‌های موجود در بلاک‌چین تا زمانی به فعالیت خود ادامه می دهند که مورد تایید برنامه‌نویسان باشند در غیر این صورت برنامه‌نویسان می توانند بنا به هر دلیلی بلاک مورد نظر را تغیی یا آن را اصلاح نمایند . آپدیت و ایجاد بلاک جدید فورک نام دارد.

ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین (Stablecoin)

جهت آشنایی کامل با این اصطلاح که به صورت مفصل توضیح داده شده است اینجا کلیک کنید.

کلید خصوصی (PRIVATE KEY)

کلید خصوصی (PRIVATE KEY)

کلید خصوصی شامل ۵۱ کاراکتر است که از حروف انگلیسی و اعداد تشکیل شده است و به منظور بالا بردن امنیت کیف پول ارزهای دیجیتال می باشد. کلید خصوصی بسیار حائز اهمیت است زیرا بدون داشتن آن کاربر نمی تواند ارزهای دیجیتال خود را انتقال دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: