از GameFi چه می دانید ؟

GameFi

در این مطلب چه می خوانیم:

GameFi به بازی های بلاک چینی گفته می شود که از مدل Play to earn استفاده می کنند و بازیکنان می توانند در آن کسب درآمد کنند.بازیکنان با مشارکت در این بازی ها می توانند NFT و رمزارز بدست بیاورند، که هرکدام از این موارد کارایی خاص خود را دارد، که می توانند با استفاده از taskهایی که در هر بازی تعریف شده یا بازی، مبارزه و رقابت باسایر بازیکنان آنلاین یا آپگریت کردن Avatar خود در حین بازی بدست بیاد.

در مورد NFT بیشتر بدانید.

برخلاف بازی های رایجی که در بازار هستند بازی های GameFi به بازیکنان اجازه می دهند که آستم هایی که داخل بازی بدست می آورند را بتوانند از بازی خارج کنند به بازارهای NFT مثل Opensea برده و آن هارا به فروش برسانند و از این طریق کسب درآمد کنند.

از فناوری های مورد استفاده در این حوزه می توان به بلاک چین، NFT و رمزارز ها اشاره کرد. جوایز حوزه این بازی اغلب به صورت دارایی های مجازی مثل زمین مجازی، avatar، اسلحه و… می باشد که در بیشتر موارد جایزه ها به صورت NFT هستند و اگر نباشند نیز باید در ابتدا آن هارا تبدیل به NFT کرد و از بازی خارج کرد و در بازار فروخت.

تفاوت بازی های GameFi و بازی های سنتی

pay to play

بازی های سنتی اغلب به صورت pay to play هستند یعنی در ابتدا باید تعدادی از آیتم هارا خریداری کنید تابه شما اجازه شروع بازی داده شود. ولی بازی های GameFi به صورت play to earn هستند یعنی شما بازی می کنید تا بتوانید کسب درآمد کنید. در بازی های play to earn بازیکنان به تمام آیتم هایی که در طول بازی بدست می آورند تسلط دارند و صاحب اصلی آن آیتم ها هستند و به این ترتیب قادر خواهند بود آن هارا به فروش برسانند. ولی در بازی های سنتی شما فقط اجازه خرید این آیتم ها را دارید و قابلیت فروش یا خارج کردن این آیتم هارا ندارید.

بعضی از بازی های GameFi هستند که از شما می خواهند برای ورود به بازی حتما یک NFT خریداری کنید، که این NFT می تواند آواتار شما و یا هرچیز دیگری باشد. شما باید قبل از خرید بررسی کنید که آیا آیتم NFT خریداری شده در نهایت برای شما سود آور خواهد بود یا خیر.

بازی Axie Infinity

بازی Axie Infinity

یکی از مهم ترین بازی های این حوزه بازی Axie Infinity می باشد که بر بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده و و به صورت NFT است و از سال 2018 به محبوبیت خاصی بین بازی کنان این حوزه رسیده است.

به این صورت است که بازی کنان می توانند با از NFT هایی که در اختیار آن ها قرار می گیرد به اسم Axie یک سری task های روزانه را انجام دهند یا با سایر بازیکنان مبارزه کنند و توکن SLP بدست بیاورند.

از توکن SLP و Axie می توان برای تولید عکس های جدید استفاده کرد که قابل فروش در بازار های NFT است.

به غیر از موارد گفته شده بازیکنان می توانند آواتار ساخته شده خود را به سایر بازیکنان اجاره دهند که در این صورت بدون آنکه بازی کنند می توانند کسب درآمد انجام دهند.

برخی از بازی ها هستند که بر روی خرید و فروش زمین تمرکز دارند ، مثل بازی های متاورسی Sandbox و Mana.

بازی Sandbox

بازی Sandbox

در این بازی گیمر ها می توانند یک قطعه زمین خریداری کنند و آن را پردازش کنند تا به سود برسند. به طور مثال محیطی را درست می کنند که وقتی بقیه افراد گیمر بخواهند وارد آن شوند باید یک مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کنند. یا مثلا با تجهیز کردن زمین خود بتوانند فستیوال و مراسم برگزار کنند و از برگزارکنندگان یک حق الزمه بگیرند.

همچنین می توانند زمین خود را به سایر بازیکنان اجاره دهند. تمامی روش های گفته شده مواردی است که می توان دربازی های متاورسی برای کسب درآمد استفاده کرد.

در نهایت می توان گفت این حوزه هنوز جای پیشرفت بسیاری دارد و درحال حاضر دارای باگ های زیادی است به طوری که هنوز شرکت های بزرگ مثل Rockstar هنوز به طور رسمی و علنی وارد ساخت بازی های بلاک چینی نشده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: