دییم (Diem) چیست؟ همه‌چیز درمورد ارز دیجیتال فیسبوک

دییم (Diem) چیست

در این مطلب چه می خوانیم:

Diem یکی از سیستم های پرداخت است که بر روی فناوری بلاک چین  قرار دارد. این ارز دیجیتال جزء ارزهای استیبل کوین می باشد. شرکت فیس‌بوک ( متا) مدیریت این پروژه عظیم را بر عهده دارد.

نام قبلی Diem، لیبرا (Libra) می باشد. به دلیل وجود مقداری حواشی، فیس‌بوک در اول دسامبر ۲۰۲۰ نام این پروژه به Diem تغییر داد.

این پروژه در حال توسعه است و هنوز ارائه نشده است؛ اماطبق احتمالات تا پایان سال ۲۰۲۲ وارد بازار خواهد شد.

 لیبرا Libra

سیستم پرداخت دییم

پروژه دییم خود را این گونه تعریف می کند:

سیستم پرداخت Diem مناسب برای همه مردم است. انتقال پول باید به سادگی ارسال یک پیامک باشد. و این موضوع ارتباط به شغل ، درآمد و محل زندگیتان ندارد.

ارز دیجیتال دییم؛ یک ارز بدون نوسان

همان طورکه در بالا گفته شد Diem یک نوع استیبل کوین است . ارزهای فیات همچون دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس و… این ارز دیجیتال را پشتیبانی خواهند کرد و ارزش آن با بالا رفت و پایین رفتن این ارزها متغیر خواهد بود .درست شبیه ارز دیجیتال  تتر که پشتوانه آن دلار آمریکاست.

در واقع می توان گفت این ارز یک ارز مستقل نیست . و به گفته شرکت فیس‌بوک طراحی این ارز به منظور انتقال راحت تر پول صورت گرفته است.

پس می توان گفت ارز Diem به خصوص در فاز های اولیه ابزاری جهت پرداخت می باشد و مناسب برای سرمایه گذاری نیست.

دییم؛ شبکه متمرکز

شرکت متا (فیس‌بوک) اعتقاد دارد، Diem یک پروژه غیرمتمرکز است، ولی بیشتر کارشناسان این حوزه معتقد هستند که Diem ماهیتی متمرکز دارد.

بر اساس اسناد انتشار یافته، Diem در نظر دارد یک سیستم پرداخت بدون نیاز به مجوز (مثل بیت کوین و اتریوم) را به وجود بیاورد، اما آن طور که مشخص است در حال حاضر قرار است این سیستم بر روی یک بلاک چین دارای مجوز (Permissioned) به اجرا در بیاید. از این رو ،تنها اعضای انجمن Diem قادر خواهند بود بر روی این بلاک چین تراکنش انجام دهند.

این پروژه در نظر دارد خدمات مالی به صورت آسان‌ و سریع‌ در اختیار عموم مردم قرار بگیرد. به نظر می رسد شرکت متا می خواهد این ارز دیجیتال را روی فیس‌بوک، واتس‌اپ و اینستاگرام که مجموعا بیش از 2 ملیون کار بردارد، راه‌اندازی کند .

شرایط عضویت در لیبرا این است که هرشخص باید حداقل ۱۰ میلیون دلار وجه نقد جهت وثیقه و پشتوانه بپردازند.

برای نوشتن قراردادهای هوشمند این بلاک چین دارای یک زبان برنامه‌نویسی مخصوص به نام «Move» می باشد.

سرعت تراکنش‌های این شبکه چیزی در حدود ۱,۰۰۰ تراکنش بر ثانیه در نظر گرفته شده است که این عدد متناسب با نیاز شبکه افزایش خواهد یافت. کارمزد این شبکه نزدیک به صفرمی باشد.

فناوری بلاک چین

زیرساخت این ارز دیجیتال فناوری بلاک چین است که با مقیاس‌پذیری و امنیت بالایی که دارد سیستم پرداخت این ارز دیجیتال را تشکیل داده است.

Diem به‌صورت منبع‌باز است که کد آن در وب‌سایت گیت‌هاب (Github) می باشد. این کد توسط زبان برنامه‌نویسی راست (Rust) تنظیم شده است وقابل دسترس همه استو همچنین مقیاس پذیر است.

یک زبان برنامه‌نویسی جدید به نام ، Move در حال توسعه می باشد که به منظور ساخت قراردادهای هوشمند و اجرای تراکنش‌های سفارشی به اجرا در می آید.

کیف پول دیجیتال نووی

یکی از شرکت‌های زیرمجموعه فیس‌بوک به نام نووی فایننشال (Novi Financial) یک کیف پول پیشرفته با همین نام یعنی کیف پول نووی (Novi) ساخته است که پس از تغییر نام پروژه به این نام تغییر داده شده است و قبل از آن و تا اواخر سال ۲۰۲۰، کالیبرا (Calibra) نام داشت.

نووی یک نرم‌افزار مستقل است که قابلیت ادغام‌شدن با برنامه های مثل Whatsapp، Facebook Messenger و Instagram را دارد.

ارز دیجیتال دییم

ارز دیجیتال Diem بخشی از پروژه عظیم فیس‌بوک است. همانطور که در بالا اشاره شد پشتوانه این ارزدیجیتال، دارایی‌های نقد و معادل نقد می باشد. اوراق بهادار کوتاه‌مدت دولتی هم شامل این دسته می شود.

این ارز دیجیتال یک استیبل کوین می باشد پس همچون بیت کوین وسایر ارزهای دیجیتال قابلیت استخراج ندارد.

کاربرد دییم در فیسبوک

این ارز دیجیتال که توسط با قدرت بالا توسط فیس‌بوک پشتیبانی می شود، قابلیت ایجاد فرصت‌های زیادی به کاربران خود در سراسر جهاندارد. که این فرصت‌های عالی موجب به وجود آمدن پدیده ای بزرگ در عصر ارزهای دیجیتال است. در زیر به تعدادی از کاربردهای این ارز دیجیتال برای فیس‌بوکاشاره خواهیم کرد:

۱. حواله

کاربرانقادر خواهند بود حواله و انتقال پول را به راحتی انجام دهند.همچنین دییم دارای سرعت تراکنش بالاتر و کارمزد کمتر است.با قابلیت‌های این ارز دیجیتال ، فرایندهای طولانی انتقال پول در هنگام کار با واسطه‌های مالی ،منسوخ خواهد شد

۲. تجارت الکترونیک

یکی از اهدافی که فیس‌بوک در پروژه دییم دارد ، ایجاد فرصت‌های بهتر اقتصادی و تجارت الکترونیک جهانی است. که با توجه به میلیاردها کاربر دییم و دست‌کم سه میلیارد کاربر فیس‌بوک، قابل دستیابی است.

شرکت تجارت الکترونیک Shopify که عضو انجمن دییممی باشد ، ادغام دییم در وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک ضمانت می کند.

۳. پرداخت‌های بین‌المللی

دییم کمک به کاهش کارمزد انتقال برون‌مرزی پول که در حال حاضر ۶.۵ درصد است، می‌کند.

یکی از قابلیت های دییمپیش برنامه‌نویسی تراکنش هاست. هزینه‌های اجرایی دییم خیلی پایین تر از حواله های سنتی می باشد . پس می توان گفت این ویژگی‌ها به کمتر شدن هزینه استفاده و همچنین افزایش سهم در بازار کاربران ارزهای دیجیتال کمک می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: