همه چیز درمورد بیت کوین

درمورد بیت کوین

در این مطلب چه می خوانیم:

بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است که به هیچ واسطه ای مثل بانک مرکزی نیاز ندارد و اولین بار در سال 2008 به مردم جهان ارائه شد .

بیت کوین قابل تبادل به وسیله شبکه مخصوص به خود است، یک شبکه  که در آن تراکنش ها  در یک بستر بلاک چین ثبت و نگه داری می شوند.

مخترع بیتکوین همچنان یک علامت سوال مانده است. در سال 2008 فردی به اسم “ساتوشی ناکاموتو“یک مقله تحت عنوان “بیت کوین یک سیستم رمزنگاری شده الکترونیکی” را به چاپ رساند. با این وجود، اطلاعات خصوصی ناکاموتو هیچ وقت فاش نشد و هویت اصلی او به طور کامل تایید نشد، به همین علت بعضی افراد معتقدند این میتواند تنها یک اسم مستعار باشد .

بیت کوین  برای اولین بار در سال 2009، بعداز انتشار  درحالی که ناکاموتو  بلوک بلاک چین را استخراج کرد، به کار گرفته شد. جنسیس نام این بلوک  می باشد و دارای 50 بیت کوین اولیه است که تا به حال درست شده است. از آن پس تا سال 2010 بیت کوین توسط سایر افراده شرکت کننده در این فرایند استخراج شد .هم زمان در این دوره برنامه نویسی به نام  Laszlo Hanyecz اولین تراکنشرا با استفاده از ارز دیجیتال با خرید دو پیتزای پاپا جان به قیمت 10000 بیت کوین انجام داد.

واقعیت جالب: ارزش این مقدار بیت کوین تا زمان نوشتن این مقاله بیش از 300 میلیون دلار است.

از آن زمان تاکنون، بیت کوین صدها میلیون بار معامله شده است که اولین معاملات عمده در بازارهای سیاه اتفاق افتاده است. بزرگترین آنها جاده ابریشم بود که در طول عمر خود نزدیک به 10 میلیون بیت کوین معامله کرد.

برای جلوگیری از استفاده غیر قانونی در بازار سیاه، بانک های کشورهایی نظیر چین قوانینی را وضع کردند :

در دسامبر 2013، استفاده از بیت کوین توسط موسسات مالی ممنوع شد.

در سپتامبر 2017، استفاده از بیت کوین به طور کامل ممنوع شد.

در ژوئن 2021، استفاده از ماینر های اصلی ارز دیجیتال منع گردید .

هر یک از این موارد باعث کاهش 50 درصدی بیت کوین شد. با این وجود، به لطف کشورهایی که از بیت کوین پشتیوانی میکنند، قیمت بیتکوین روند صعودی دارد.  می توان از طریق مشارکت بنیادهایی مثل Tala، Circle و Stellar با Visa، و همچنین قانون السالوادور را برای تبدیل  کردن بیت کوین تحت عنوان  ارز قانونی به کار گرفت.

 

بیت کوین چیست ؟

مایینینگ بیتکوین

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که برای محافظت از امنیت آن از رمزنگاری استفاده می شود. بیت کوین حضور فیزیکی ندارد و موجودی آن به صورت کامل در جایی نگه داری می شود که عموم مردم به آن دسترسی دارند.محاسبات تراکنش های بیت کوین توسط عمل و فرایندی که “ماینینگ “نام دارد صورت می گیرد. هیچ بانک دولتی بیت کوین را پشتیبانی نمی کند. بیت کوین پس از معرفی شدن بسیار در جهان محبوب  و باعث پیدایش سایر ارزهای دیجیتال شد . علامت اختصاری بیت کوین BTC می باشد که هنگام معاملات ارزی از آن استفاده می شود.

درک بهتر بیت کوین

بلاک چین

بیت کوین از یک سیستم که مجموعی از کامپیوتر ها است (که گره یا ماینر نام دارد ) تشکیل شده است، که کار آن اجرای کد بیت‌کوین است بلاک چین بلاک چین زنجیره ای از چندین بلوک است که داخل هر بلوک تعداد زیادی تراکنش در حال انجام است.  تمامی کامپیوترهایی که بلاکچین رو انجام میدن یک فهرست یکسان از تراکنش ها و بلوک ها دارن  و قادر به دیدن  بلوک‌های جدید به همراه تراکنش‌های جدید بیت‌کوین هستند، در نتیجه هیچ تقلبی قادر به صورت گیری نیست. اگر شخصی بخواهد این عمل (تقلب) را عملی سازد ، بایداز 51 درصد  قدرت محاسباتی که بیت کوین را به وجود آورده است، استفاده کند.

همه افراد قادر به مشاهده   تراکنش ها  در زمان واقعی آن ها هستند. تا اواسط نوامبر 2021 مقدار  گره های بیت کوین در حدود 13768 می باشد و این عدد همچنان رو به افزایش است و چنین حمله ای منطقی به نظر نمی رسد.

نحوه پرداخت از طریق بیت کوین

پرداخت ازطریق بیت کوین

از بیت کوین می توان در مقابل فروش محصولات یا ارائه خدمات به عنوان پول استفاده کرد. تراکنش ها را می توان در یک بستر سخت افزاری یا به آدرس کیف پول مخصوص از طریق QRCode انجام داد. این تراکنش ها با وجود گذینه پرداخت آنلاین مثل کارت های اعتباری ، پی پال و.. امکان پذیر است.

فرصت های شغلی بیت کوین

فرصت شغلی بیت کوین

افرادی که دارای شغل آزاد هستند می توانند دستمزد خود را به صورت بیت کوین دریافت کنند. یکی از روش های عملی کردن این شیوه پرداخت، اضافه کردن آدرس کیف پول مخصوص  بر روی وبسایت مورد نظر جهت دریافت دستمزد به صورت ارز دیجیتال می باشد. در زیر به تعدادی از وبسایت ها که با بیت کوین کار می کنند اشاره شده است :

Jobs4Bitcoins بخشی از Reddit.com است.

BitGigs  “هیئت شغلی بیت کوین” نام دارد.

Bitwage روشی را برای دریافت بخشی از دستمزد خدمات خود به صورت بیت کوین به آدرس مورد نظر مشخص کرده است.

سرمایه گذاری در بیت کوین

سرمایه گزاری در بیت کوین

بیت کوین مورد تایید افراد زیادی در سراسر دنیاست و آن ها معتقد هستند که، بیت کوین قادر خواهد بود میزان کارمزد تراکنش ها را کاهش دهد و به انجام آن ها سرعت ببخشد. با وجود آن که هیچ بانک دولتی از آن پشتیبانی نمی کند، ارزهای سنتی همچنان قابل مبادله با آن هستند. چیزی که برای سرمایه گذاران در این مورد جذاب است میزان نرخ مبادله بیت کوین در برابر دلار می باشد. به طور کلی بیت کوین، قابلیت جای گزینی به عنوان طلا و ارز سنتی را دارد و همین امر باعث رشد آن طی سال ها شده است.

در سال 2014، IRS اظهارکرد که کلیه افرادی که دارای ارز دیجیتال -طور مثال بیت کوین- هستند همانند سایر دارایی ها ملزم به پرداخت مالیات می باشند. بیت کوینی که تحت عنوان سرمایه نگه دار می شوند،دارای سود و زیان هستند. . خرید و فروش بیت کوین، استفاده از بیت کوین برای پرداخت محصولات و سایر تراکنش هایی از این قبیل شامل مالیات می باشند  .

ریسک های مرتبط با سرمایه گذاری در بیت کوین

خطرات سرمایه گذاری در بیت کوین

بالا رفتن قیمت بیت کوین در سال های گذشته، باعث شد سرمایه گذارن زیادی برای سرمایه گذاری از بیت کوین استفاده کنند . قیمت بیت کوین در 31 دسامبر 2019 برابربا 7167.52 دلار بود و یک سال پس از آن بیشتر از 300 درصد به قیمت آن افزوده شد و به مبلغ 28984.98 دلار افزایش یافت. در اوایل سال 2021 همچنان حالت صعودی داشت  و در ماه نوامبر سال  2021 با عدد بیشتر از 68000 دلار معامله شد.

به همین دلیل، خیلی از مردم جهت  سرمایه گذاری  از بیت کوین استفاده می کنند. با این وجود،به دلیل قابل تضمین نبودن ارزش آن و  دیجیتالی بودن آن ،  خرید و فروش بیت کوین افراد را دچار تردید می کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA)، اداره حمایت مالی مصرف کننده (CFPB) و سایر آژانس ها در مورد خطرات احتمالی این ارز دیجیتال هشدارهای زیادی را به  سرمایه گذاران داده اند.

ارز مجازی همچنان دارای مفهوم جدیدی است و در قیاس با سرمایه گذاری های سنتی، بیت کوین سابقه و اعتبار زیادی برای پشتیبانی ندارد.

بری سیلبرت، مدیر عامل  ارزهای دیجیتال که بیت‌کوین را تولید و بلاک چین می‌سازد و سرمایه‌گذاری می‌کند، اعتقاد دارد: «سرمایه گذاری بر روی ارز های دیجیتال می تواند بالاترین بازدهی و همچنان بالاترین ریسک را داشته باشد».

ریسک نظارتی

ریسک نظارتی

سرمایه گذاری پول در ارزهای دیجیتال برای افرادی که اهل ریسک کردن نیستن مناسب نیست. به علت قابل استفاده بودن بیت کوین در پول شویی، فرار مالیاتی و سایر کارهای غیر قانونی بعضی از دولت ها به دنبال محدود کردن معاملات، خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند (حتی قبلا برخی کشورها اقدامات این چنینی را انجام داده اند) و به دنبال تعیین  قوانین مختلف در این خصوص می باشند.

مثلا وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک در سال 2015، قوانینی را وضع کرد که در آن شرکت‌هایی  که با خرید، فروش  بیت‌کوین سروکار دارند، می بایست هویت مشتریان خود را ثبت کنند، و از آن ها خواست یک فرد را جهت حفظ ذخایر سرمایه مشخص کنند و هر تراکنش که ارزش آن 10000 دلار یا بیشتر بود باید ثبت شود.

خطر امنیتی

خطرات امنیتی

بیشتر افرادی که دارای بیت کوین هستند ،این  توکن های  را از طریق  استخراج یا ماینینگ به دست نیاورده اند. آنها بیت کوین ویا باقی ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی های ارز دیجیتال خرید و فروش می کنند.

دیجیتال بودن صرافی های بیت کوین این سیستم را  مثل تمامی سیستم های مجازی دیگر، در معرض خطر هکرها و بدافزارها قرار می دهد. درصورت دسترسی هکر ها به  هارد دیسک کامپیوتر صاحب بیت کوین و  یافتن کلید رمزگذاری خصوصی او ، قادر خواهند بود بیت کوین های یافت شده را به حساب دیگری انتقال دهند. 

تنها راه جلوگیری از این اقدامات آسیب زا نگه داری بیت کوین در کامپیوتری است که به اینترنت دسترسی نداشته باشدو یا ازکیف پول کاغذی یعنی نگه داری کلیدهای رمز نگاری شده و آدرس های مربوطه بر روی کاغذ بدون اینکه در کامپیوتری نوشته شود، می باشد.

صرافی های بیت کوین نیز از خطر حملات هکرها در امان نیستند. در سال 2014 یکی ازاین اقدامات آسیب زا  صورت گرفت، و صرافی به اسم  Mt. Gox در ژاپن، هک شد و به دلیل سرقت میلیون ها دلار بیت کوین ورشکسته و تعطیل گشت.

تمامی تراکنش های بیت کوین به صورت دائمی و غیرقابل برگشت می باشند، به این صورت که  معامله با بیت کوین همانند پول نقد است: یعنی هر تراکنشی که توسط بیت کوین صورت گرفته باشد تنها زمانی قابل برگشت است که شخص  دریافت کننده، آن را باگرداند. هیچ شخص ثالث یا پشتیبانی برای ارزهای دیجیتال وجود ندارد به همین علت، چنانچه مشکلی در تراکنش ها صورت گیرد، هیچ منبعی برای محافظت ویا تجدیدنظر موجود نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: