شرح کامل آلتکوین  (Altcoin)

آلتکوین Altcoin

در این مطلب چه می خوانیم:

ارزهای رمزپایه آلتکوین ( Altcoin)، پس از موفقیت بیت‌کوین به وجود آمده اند. به طوری که بسیاری از افراد آلتکوین‌ها  را برتر از بیت‌کوین می‌دانند.

پس از پروژه موفقیت  آمیز بیت‌کوین،  را برای بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر هموار شد.امروزه  ارزهای دیجیتال بسیاری به منظور رفع نقایص بیت کوین به وجود آمده اند و در تلاش هستند با رفع محدودیت های مختص به بیت کوین با آن به رقابت بپردازند.

تمامی کوین‌های به غیر از بیت‌کوین را آلتکوین نام دارند.

 

شرح بیشتر آلتکوین

Namecoin

Altcoin متشکل از دو کلمه یعنی ، Alt و Coin می باشد.
Alt مخفف alternative است که معنای جایگزین را دارد و منظور از Coin همان ارزهای دیجیتال است.

پس می توان گفت آلتکوین، یعنی کوین‌های جایگزین.

آلتکوین ها پس از موفقیت بیت کوین ، به منظور رقابت و در نهایت جای گذینی با آن پدیدار گشتند.

اگرچه بیت کوین اولین و پرطرفدار ترین ارز دیجیتال است ، ولی در حال حاضر صدها ارز دیجیتال به منظور برطرف کردن محدودیت های بیت کوین به وجود آمده اند.

بسیاری از آلتکوین‌ها بر اساس ساحتار بیت‌کوین ارائه شده اند، پس از ویژگی هایی نظیر همتا به همتا بودن، قابلیت ماینینگ طی فرایند مشابه با بیت کوین پیروی می کنند.

با وجود ویژگی‌های مشترکی بین بیت‌کوین و آلتکوین‌ها ، آلتکوین‌ها دارای تفاوت های چشمگیری با یکدیگر می باشند. الگوریتم‌های متفاوت استخراج ارز و تغییرات اعمال شده برای افزایش ناشناس بودن تراکنش‌ها مواردی است که در این حصوص می توان به آن اشاره کرد.

Namecoin از اولین آلتکوین‌های است که براساس کدهای بیت‌کوین به وجود آمده و برای استخراج آن ، الگورتیم Proot of work (اثبات کار) به کار گرفته می‌شود.   Namecoin همانند بیت کوین تنها محدود به 21 میلیون واحد است.

این آلتکوین که در آپریل 2011 معرفی شده، هدف افزایش محرمانگی تراکنش‌ها و مقابله با سانسور را دنبال می‌کند.

در حال حاضر آلتکوین‌های رایج در بازار،  لایت‌کوین، دوج‌کوین و اتریوم می باشد.

پس از Namecoin ، لایت‌کوین در اکتبر 2011 رو نمایی شد ، و لقب نقره دیجیتال (طلای دیجیتال لقب بیت‌کوین است) را دریافت کرد.

 

لایت‌کوین عملکردی  مشابه با بیت‌کوین دارد،با این وجود دارای چند تفاوت اساسی با بیت‌کوین است. این تفاوت ها شامل موارد زیر است:scrypt

قابلیت تایید تراکنش در هر 2 دقیقه

عرضه 84 میلیونی

دارای  الگوریتم متفاوت استخراج به نام  scrypt

 

انواع آلتکوین

آلت‌کوین‌ها با توجه به ویژگی‌ها و سازوکار هایشان ،  در دسته های مختلف جای می گیرند.در زیر به مهترین آن ها اشاره خواهیم کرد :

 

آلتکوین‌های بر پایه استخراج

 لایت کوین

این دسته از آلت‌کوین‌ها مبتنی بر  استخراج و ماینینگ می باشند، که این ‌آلت‌کوین‌ها از با استفاده از سیستم  اثبات سهام

(Proof of Work PoW) مشغول به کار هستند. در این روش سیستم‌ها با استفاده از حل مسائل پیچیده ، بارای ایجاد بلوک های جدید کوین تازه ای تولید می کنند. بعضی از این آلت کوین هاکه از این شیوه پیروی می کنند،  ، زی‌کش و مونرو را نام برد.

قسمت زیادی  آلت‌کوین‌های برتر در سال ۲۰۲۰ در این دسته جای می گیرند. کوین‌های از قبل استخراج‌شده‌ گزینه جایگزینی برای آلت‌کوین‌های بر اساس ماینینگ می باشند. این کوین‌ها  قبل ازاینکه به صورت رسمی انتشار یافته و  و فهرست شوند ، در بازارکریپتو کارنسی عرضه می‌گردند. به طور مثال از این نمونه ارزها می توان ، ارز دیجیتال ریپل با شناسه  XRP را نام برد.

 

 

آلتکوین‌های استیبل (باثبات)

MakerDAO

استفاده از ارزهای دیجیتال و انجام معاملات با آن ها همیشه با نوسانات ارزی همراه بوده است. استیبل کوین‌ها  به وجود آمده اند که با فرایندی همچون  ارزهای فیات، فلزات گران‌بها و..،میزان این نواسانات را به حداقل برسانند.استیبل کوین ها دارای نوسانات اندکی هستند که این نوسانات از یک مقدار مشخص تجاوز نمی کند و دلیل نام گذاری آن ها نیز همین مورد می باشد.

یکی از مشهورترین استیبل کوین ها  تتر می باشد، که  بسیاری از صرافی‌ها از آن در معملات خود استفاده می کنند. ارز دیجیتال تتر از دلار پشتیبانی می کند.

از دیگر استیبل کوین ها می توان به  یو‌اس‌دی‌سی (USDC) و میکر دی‌اِی‌او (MakerDAO) اشاره کرد.

 

آلتکوین‌های امنیتی

آلت کوین های امنیتی  مانند اوراق بهادار که در بازارهای سهام بورس معمله می شوند،  می باشند، با این تفاوت که این توکن ها به شکل دیجیتالی هستند. توکن‌های دیجیتال،دارای عملکردی مثل  سهام سنتی می باشند  و هدف از آن ها پرداخت سود سهام بین معاملگران می باشد.

 

آلت‌کوین‌های کاربردی

جهت ارائه خدمات در داخل شبکه بلاک چین،  از توکن‌های کاربردی استفاده می‌شود. به طور مثال، برای خرید خدمات می توان از آن ها استفاده کرد. از آلت کوین های کاربردی می توان به ارز دیجیتال فایل کوین (Filecoin) اشاره کرد که به منظور  خرید فضای ذخیره‌سازی در شبکه می توان از  آن استفاده کرد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: