مقایسه صرافی متمرکز و غیر متمرکز DEX

صرافی متمرکز و غیر متمرکز

در این مطلب چه می خوانیم:

ما دوست داشته باشیم یا نه، همه چیز در حال رفتن به سمت غیرمتمرکز بودن است.که صرافی ها هم از این قائده مستثنی نیستند.

یکی از ترندهای بحث این حوزه بحث DEX ها یا همان صرافی های غیر متمرکز است.

همان طور که در جریان هستین ما دو نوع صرافی داریم، صرافی متمرکز و صرافی غیر متمرکز.

 

صرافی متمرکز

صرافی متمرکز

از معروف ترین صرافی های متمرکز می توان به بایننس، CoineEX ، Coinbase می باشد، که می توان در آنجا ثبت نام کرد، که گاهی نیاز به احراز هویت است .

این صرافی دارای مجموعه امکاناتی هستند، که می توان از آنها استفاده کرد،به طور مثال می توان خرید و فروش انجام داد.

اتفاقی که در سال های گذشته افتاده است این است که محبوبیت این صرافی های متمرکزخیلی زیاد بوده است، ولی نکته حائز اهمیت این است که صرافی های متمرکز دقیقا به سیستم های سنتی تشابه دارند، به طوری که تمامی دیتا های ما و تمامی دارایی های ما در دست یک و یا چند نفر است.

یعنی در اینجا شخص ثالث وجود دارد.پس تمامی اتفاقاتی که صورت گیرد توسط این اشخاص رصد و بررسی می شود.

و قادر خواهند بود آنهارا تغییر و یا حتی می توانند همه چیز را پاک کرده و دارایی شما را زیر سوال ببرند.

زمانی که دیتا یک جا ذخیره می شود و در یک جا متمرکز می شود، احتمال خرابکاری بالا می رود ، احتمال هک زیاد می شود و امکان اینکه از این اطلاعات سو استفاده شود نیز بسیار رایج است.

گرچه این اتفاقات مختص صرافی ها نیست ، به طور مثال سایت یک بانک را در نظر بگیرید، این اتفاق که کل دیتای آن در اینترنت پخش شود بسیار رایج است.

این موارد یکی از مضرات Centralized یا همان سیستم متمرکز می باشد.

 

 

مقایسه صرافی متمرکز و غیر متمرکز

 

صرافی غیر متمرکز

DEX صرافی غیر متمرکز

در صرافی های غیر متمرکز شما به راحتی می توانید کیف پول خود را با یک دکمه وصل کنید ، نیاز به احراز هویت و پر کردن اطلاعات ندارید. تنها کاری که نیاز به انجام است این است که باید سوآپ کنید، یعنی یک ارز را به یک ارز دیگر انتقال داده و جا به جا کنید.

حال این سوال پیش می آید که چرا هنوز اتفاق خاصی نیفتاده و همه مشغول استفاده از صرافی های متمرکز هستند؟

زیرا در حال حاضر هنوز صرافی های غیر متمرکز توسعه زیادی پیدا نکرده اند.در 6 ماه و یا یک سال گذشته، در این صرافی ها اتفاق خاصی نیفتاده بود و بسیار ساده بودند، همه آنها بر پایه یک بلاک چین به طور مثال اتریوم بودند و شما فقط می توانستید توکن های اتریوم را به هم سوآپ کنید.

در این صرافی ها، ارز زیادی وجود نداشت ، امکانات خیلی خاصی مثل بحث مارجین و فیوچرز نبودند .ولی اتفاقی که افتاد این است که مرحله به مرحله که پیش می رویم ، امکانات این صرافی ها بیشتر می شود .

هم اکنون صرافی های غیر متمرکز به صورت روزانه در حال به روزرسانی هستند. به طوریکه هر روز نسخه های جدیدی از آن ها ایجاد می شود.

به طور مثال اگر قبلا یک فرد فقط یر روی اتریوم حضور داشت ،امروز بر روی بلاک چین باننس ، بلاک چین آنتولوژی و سولانا هم است .اتفاقی که در این جا رخ می دهد بیشتر شدن امکانات صرافی غیر متمرکز می باشد که از طریق آن می توان ارزهای بسیاری را سوآپ کرد.

اتفاق دومی که در حال رخ دادن است، در هر ورژنی که وارد بازار می شود ، مبحث استخر های نقدینگی بیشتر

می شودو همینطور انجام سوآپ ها بسار راحت تر می گردد.

 

مزایای صرافی غیر متمرکز

Dex

از مزایای کار کردن با صرافی های غیر متمرکز پایین بودن کارمزد در آن هاست. از دیگر مزایای آن می توان به امن بودن اطلاعات در آن اشاره کرد زیرا شخص ثالثی در آن حضور ندارد. در واقع یک سایت یا یک اسمارت کانترکت یعنی همان قرار داد هوشمند مشغول انجام دادن این عملیات است.

در حال حاضر برای دیدن آپدیت های بشتر به زمان بیشتری نیاز است تا بتوان سهام بازاری که صرافی های متمرکز داشتند را به سمت صرافی های غیر متمرکز هدایت کرد.

از پروژه های قوی در مبحث صرافی های غیر متمرکز می توان به ، یونی سوآپ، سوشی سواپ، پی سوآپ، پنکیک سوآپ، اوپن اوشن، صرافی وان اینچ اشاره کرد که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در این مطلب چه می خوانیم: